Sankofa

Otkrijte lepote afričke i afroameričke književnosti! Sankofa („vrati se i uzmi”) je reč iz tvi jezika koja se razvila u Adinkra simbol afričkog kraljevstva Asanti. Grafički se obeležava stilizovanim oblikom ptice koja ide napred sa glavom okenutom unazad kako bi dohvatila jaje, što simbolizuje uzimanje dragocenosti iz prošlosti. Ovaj simbol je važan i u kontekstu afro-američke kulture – njime je označena potreba da se razmišlja o ranijim vremenima kako bi se izgradili temelji za uspešnu budućnost.

rsd3,890.00 Sa poštarinom

Opis

Otkrijte lepote afričke i afroameričke književnosti! Sankofa („vrati se i uzmi”) je reč iz tvi jezika koja se razvila u Adinkra simbol afričkog kraljevstva Asanti. Grafički se obeležava stilizovanim oblikom ptice koja ide napred sa glavom okenutom unazad kako bi dohvatila jaje, što simbolizuje uzimanje dragocenosti iz prošlosti. Ovaj simbol je važan i u kontekstu afro-američke kulture – njime je označena potreba da se razmišlja o ranijim vremenima kako bi se izgradili temelji za uspešnu budućnost.

 

1.Najplavlje oko – Toni Morison

Najplavlje oko je prvi roman Toni Morison, nobelovke afroamerickog porekla. Roman prati život Pekole, crne devojčice iz problematične porodice, a priču o njoj čitalac saznaje kroz perspektive ljudi koji je okružuju i vrše uticaj na njen život. Putem sećanja i ličnih istorija njene majke, oca, poznanice iz škole, bogate komšinice i jednog starca prevaranta dolazi se do celine tragične i začudne logike događaja. Ova logika jeste mehanizam koji Morison u romanu preispituje: dinamika između ograničene perspektive individue i njenog delanja u svetu.

Morison već u svom prvom romanu poseduje neobičnu sposobnost psihološkog uvida, sklonost ka ambivalentnom sagledavanju ljudskih karaktera i ka problemskom predstavljanju funkcionisanja same stvarnosti.

 

2.Krvave latice – Ngugi va Tiongo

U romanu Krvave latice čitalac kroz sećanja likova rekonstruiše istoriju kenijskog sela Ilmorog i životne puteve njegovih stanovnika.

Započevši misterioznim zločinom, Va Tiongo gradi zaplet u kome se retrospektivno otkrivaju pravi motivi likova i ustaljeni odnosi u zajednici. Dok različiti karakteri pokušavaju da shvate ko je počinio zločin, oni ujedno razmišljaju o prošlosti Kenije, njenim unutrašnjim sukobima, trajnim ograničenjima i sopstvenim nadama.

Životi Munire, učitelja u seoskoj školi, Vandže, zavodnice i prostitutke, i Karege, mladića nadahnutog revolucionarnim idejama, otvaraju širi horizont problema: afričko selo pod pritiskom kapitalizma i ostataka kolonijalnog režima prolazi kroz radikalne promene.

 

3.Sledeći put vatra – Džejms Boldvin

Sledeći put – vatra, esej iz dva dela napisan sredinom 60-ih godina, jeste autobiografsko-polemički tekst o položaju Afroamerikanaca u modernom američkom društvu. Objavljen u periodu prvih uspeha Pokreta za građanska prava, esej razmatra osnovna načela crnačke borbe protiv rasizma i nejednakosti – ujedno problematizujući koncepte afroameričkog identiteta i religije.

Opisujući svoje odrastanje u siromašnoj harlemskoj četvrti i svoje razočaranje u propovedničku profesiju, Boldvin daje autentično iskustvo života američkog crnca – njegove potrage za dostojanstvom i identitetom nasuprot izboru između kriminala, otupljujućeg rada i crkve. Za razliku od militantnosti Islamske nacije i Crnih pantera, Boldvin posmatra odnose između rasa sa pozicije opšteg pomirenja i humanosti, odbacujući religiozni fanatizam i anatemisanje belaca kao sredstvo crnačke borbe za ravnopravnost. Smatrajući strah i težnju ka superiornosti za osnovne uzroke rasističkog karaktera zapadne civilizacije, on poziva crnce da prevaziđu bes i uske predstave o sebi koje su im nametnute, ali i da istovremeno prihvate svoje složeno poreklo i svoju neminovnu pripadnost američkoj naciji.

Zbog autentičnosti prikaza socijalnih problema svog vremena i ideološke nepotkupljivosti svojih pogleda na afroameričku borbu za slobodu, Boldvin se smatra jednim od najistaknutijih američkih esejista i javnih figura Amerike iz druge polovine 20. veka.

 

4.Svet koji nestaje – Činua Ačebe

„Svet koji nestaje“ je prvi od tri romana u Afričkoj trilogiji Činua Ačebea. To je klasičan narativ o kataklizmičnom susretu Afrike sa Evropom koja uspostavlja kolonijalno prisustvo na kontinentu. Ispričana kroz izmišljena iskustva Okonkvoa, bogatog i neustrašivog Igbo ratnika iz Umuofije u kasnim 1800-im, „Svet koji nestaje“ istražuje uzaludni otpor jednog čoveka obezvređivanju njegove Igbo tradicije od strane britanskih političkih i verskih snaga i njegov očaj dok njegova zajednica kapitulira pred moćnim novim poredkom.

 

 

4.Devojke u ratu – Činua Ačebe

U ovoj zbirci je obuhvaćen dvadesetogodišnji rad jednog od najznačajnijih afričkih pisaca, Činue Ačebea, autora romana Svet koji nestaje, koji je zasluženo našao svoje mesto u samom vrhu afričke književnosti. „Devojke u ratu” i druge priče sastoji se od dvanaest priča koje nas vode u samo srce afričkog kontinenta, čiji se ponos i ideali prepliću sa društvenim i političkim pitanjima, koja i danas predstavljaju značajan deo svakodnevnog života u Africi. Međutim, baveći se mnoštvom raznolikih tema, Ačebe ne namenjuje svoje delo samo Nigeriji, pa ni samo Africi, već čitavom čovečanstvu.

Recenzije

Još nema komentara.

Budite prvi koji će napisati recenziju za „Sankofa“

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *